A beépített bútor sokszor szóba jöhet, mint alternatíva, de leggyakrabban a kis lakásokban merül fel, ahol kicsik a helyiségek is. Az ok egyszerű: a szabvány méretű bútorok nem férnek be, vagy beférnek, de egy csomót fölöslegesen foglalnak az amúgy is kevés helyből. Ezt a luxust pedig értelemszerűen nem engedheti meg magának az, akinél amúgy is kevés a hely. Az egyedileg tervezett bútorokban az a jó, hogy teljes mértékben lehet általuk igazodni a lakás és a helyiség adottságaihoz. Éppen akkora lesz, amekkora befér abba a pici sarokba, vagy a vékony sávba az ajtó mögött. Nincs kompromisszum, hogy akkor kicsit jobban belóg a szoba közepére, vagy akkor mégse fér mellé az a komód. Ennyit megér, hogy egy kicsit több pénzt és energiát szánjunk rá.

 

Hogy nyílik a szekrény?

 

A fenti kérdésnek akkor lesz jelentősége, amikor a bútorok közel vannak egymáshoz, és tényleg maximálisan ki van használva a rendelkezésre álló hely, illetve akár útban is lehetne egymásnak egy-egy bútordarab, ha nem lennének okos megoldások. A lakásunkban van egy szoba, ahol a nyitott ajtó mögött még van egy keskeny sáv. Ha szabvány bútorban gondolkodunk, ezt a helyet sose tudtuk volna kihasználni, mert hol lehet huszon-egynéhány centi mélységű szekrényt kapni, tolóajtóval? És bizony itt fontos szerepe volt annak is, hogyan nyílik az a szekrény, mert a hagyományos ajtónak nem lett volna helye a szobaajtó miatt. A szekrényajtó jelentősége abban rejlik, hogy rengeteg helyet lehet spórolni egy okos megoldással.

 

Egyszárnyú, kétszárnyú, toló

 

A szekrények ajtaja lehet egyszárnyú vagy kétszárnyú. Egyedi bútor esetében alapvetően rajtunk múlik, hogy melyiket választjuk, de ha a szekrény széles, érdemes a kétszárnyú verziót előnyben részesíteni, hiszen így nincs szükség a szekrény előtt akkora helyre, mert kisebb ívben fog nyílni a szekrényajtó. Ha nagyon nincs hely a szekrény előtt, akkor az előző példában említett tolóajtó lehet kiváló megoldás, ennek ugyanis semennyi plusz hely nem kell, nem lóg ki a szekrény síkjából semennyire az ajtó nyitott állapotban. Felfelé és lefelé nyíló szekrényajtó is létezik, ezeket főleg felső szekrénysornál szokták alkalmazni, például konyhabútor esetén.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap sütiket használ a jobb felhasználói élmény miatt.